Photos from BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie)’s post

Oficiálne sme ukončili práce na revitalizácii spodného toku rieky Rudava.
Na viac ako 2km toku sa stala slobodnejšou a prívetivejšou pre život.

Dnešným dňom bola zavŕšená na Slovensku unikátna revitalizácia vodného toku, ktorý bol v 70. rokoch skanalizovaný do napriameného vybetónovaného koryta. To nie len že neposkytovalo vhodné životné podmienky vodným organizmom, ale aj zabraňovalo vsakovaniu vody do nižších vrstiev pôdy a urýchľovalo tým odtok vody z územia.
Trvalo nám to len tri roky a 3970 osobohodín práce.
Dnes si ale pripíjame s projektovými partnermi Nationalpark Donau-Auen a Správa CHKO Záhorie, starostom Obec Veľké Leváre, zástupcami rezortných organizácií Ministerstvo životného prostredia SR – Výskumný ústav vodného hospodárstva / VÚVH a Slovenská Technická Univerzita Bratislava, ktorí boli dodávateľmi štúdií, strategickým partnerom SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik a zástupcami Slovenský rybársky zväz.

Naša práca odhalila viacero administratívnych nedostatkov, ktoré na Slovensku stoja v ceste hladkému priebehu revitalizácií vodných tokov, ktoré sú potrebné, z hľadiska zadržiavania vody v krajine, zvyšovania kvality životného prostredia a ku ktorým sme sa vstupom do Európskej únie zaviazali.
Na ich odstránení, bez ktorého sa nepohneme, už začal pracovať tím zo Sekcie vôd MŽP.

Rudava sa zatiaľ ticho vlní medzi záhoráckymi dunami o 180 metrov dlhšie, ako tomu bolo pred 4 mesiacmi.
Od betónu oslobodená voda spustila korytotvorné procesy – dno je miestami hlbšie, inde plytšie. Tam je voda pomalšia, čo vyhovuje vysileným rybám, ktoré môžu v tíšinách a medzi koreňmi stromov načerpať silu na cestu ďalej proti prúdu.
Nad hladinou sa objavujú rybáriky a vážky, snáď sa čoskoro pridajú aj vydry, ktoré obývajú tok len o kúsok povyše.

Projekty revitalizácií, ktoré by sa mali týkať takmer stovky kilometrov vodných tokov, sa v blízkej budúcnosti plánujú aj v rámci Plán obnovy a odolnosti SR.
Tlieskame a tešíme sa. Nech je viac dôvodov na takéto oslavy.

#interreg #revitalizacia #Rudava

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Cítíte se občas jako přerostlé děti? Záchvaty infantilního humoru a věčný pocit, že ještě nepatříte mezi ty správně dospělé? Tak...

Št sep 22 , 2022
Cítíte se občas jako přerostlé děti? Záchvaty infantilního humoru a věčný pocit, že ještě nepatříte mezi ty správně dospělé? Tak to je Adamecké senobraní příští týden přesně to pravé pro vás, neboť ubytování nás čeká v mateřské školce! 🤩 Přesněji řečeno v její tělocvičně. Naše vnitřní dítě podpoříme ještě nějakými […]

Mohlo by Vás zaujímať