Photos from Bratislava – hlavné mesto SR’s post

🌳🍏 Na hranici Sysľovských polí vyrástol nový lesík! A nie hocijaký. Na ploche takmer 1 ha boli vysadené ovocné a pôvodné druhy stromov. V plochej agrárnej krajine s minimom porastov drevín vzniknú nové plochy pre hniezdenie vtáctva a čo je nemenej dôležité, vznikne priestor aj pre oddych ľudí z Jaroviec a Rusoviec pod korunami ovocných stromov, keďže lesík leží pri prístupnej poľnej ceste medzi Jarovcami a Rusovcami.

Hlavné mesto spolu s dobrovoľníčkami a dobrovoľníkmi BUBO vo štvrtok 23. novembra vysadilo až 111 stromov a 280 kríkov. Vysadené boli stromy ako jabloň planá, hruška planá, jarabina vtáčia, moruša biela, čerešňa vtáčia, jarabina oskorušová či orech kráľovský a tiež kríky od ríbezle čiernej, ruže šípovej, cez bazu, trnku, hloh, vtáčí zob, drieň, až po zemolez a dráč obyčajný.

ℹ️ Výsadba týchto tradičných druhov ovocných drevín v blízkosti chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia má napomôcť zvýšiť potravnú ponuku pre vtáctvo žijúce v okolí. Takisto sa zvýši plocha potenciálnych hniezdnych biotopov pre sokola kobcovitého, ktorý inde na Slovensku nehniezdi. Teší náš, že mesto si uvedomujeme svoju spoločenskú zodpovednosť a aktívne realizuje viaceré kroky smerujúce k ochrane ohrozených druhov, ktoré inde na Slovensku nežijú a ide tak nielen o slovenské, ale aj bratislavské klenoty.

Výborné je, že sa týmto zároveň myslí aj na vytváranie príjemných oddychových zón pre obyvateľov. Myšlienkou návrhu jedlého lesa bolo vytvorenie priestoru vo voľnej krajine pre návštevníčky a návštevníkov všetkých vekových kategórií, ktorý by slúžil aj ako oddychový bod pri dlhšej turistike, či cyklistike. Týmto sa určite uľaví aj samotnému CHVÚ Sysľovské polia. Výsadba drevín na Sysľovských poliach je súčasťou aktivít medzinárodného projektu LIFE Steppe on border https://www.steppelife.eu/sk/

👍 Ďakujeme všetkým zapojeným dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom, mestu a viceprimátorovi Jakub Mrva je Team Bratislava, ktorý sa o toto opatrenie zasadzoval.

#LIFEproject #LIFEprogramme #lifesteppeonborder
📸 Marek Velček

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from BROZ - ochranárske združenie's post

Po nov 27 , 2023
Revitalizáciu Rudavy sme prezentovali na medzinárodnej konferencii 👨‍💼 Minulý týždeň sa v Hradci Králové uskutočnil 19. ročník vodohospodárskej konferencie Vodné toky 2023. Je to významná konferencia s medzinárodnou účasťou, nad ktorou prevzal záštitu minister pôdohospodárstva ČR a ktorú organizuje spoločnosť Vodohospodářský rozvoj a výstavba a Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost za […]

Mohlo by Vás zaujímať