Photos from Agro-ekofórum’s post

Vzhľadom k tomu, že posledné týždne sa stalo nastavenie poľnohospodárskej politiky ústrednou témou verejnej debaty, a organizátori viacerých protestov vznášajú zásadné požiadavky na úpravu poľnohospodárskej politiky, radi by sme k týmto požiadavkám pridali pár slov a zdieľali stanovisko Agro-ekofóra (https://agroekoforum.sk/) združujúceho organizácie s cieľom podpory trvaloudržateľného hospodárenia na slovenských poliach a lúkach.

1) V prvom rade Agro-ekofórum podporuje požiadavky na zníženie byrokracie, kde vo viacerých bodoch vidíme na národnej úrovni možnosť zjednodušiť poľnohospodárom prácu. Ide napríklad o nefungujúci SPF, chýbajúce registre užívania pôdy. Našli by sa aj iné body.

2) Považujeme za chybu a nesprávne spochybňovať piliere zelenej poľnohospodárskej politiky a nesúhlasíme s týmito požiadavkami, keďže neriešia podstatu štrukturálnych problémov poľnohospodárstva v Európe a v konečnom dôsledku ublížia samotným poľnohospodárom. Príkladom je nutnosť zmeniť postupy aby nedochádzalo k zhutňovaniu pôdy a v strednodobom horizonte k ohrozeniu úrodnosti a výnosov. Alebo príkladom je nutnosť vyčleňovať neproduktívne plochy bez ktorých sa zhoršia podmienky pre voľne žijúce opeľovače, ktorých prežívanie je dôležité pre viaceré plodiny (preto aj fotky opeľovačov v príspevku).

Oslabenie environmentálnych ambícií poškodí rovnako prírodu, rovnako poľnohospodárov.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Podporte pripomienky ku zmene Koncepcie vodnej politiky

Ut feb 20 , 2024
JE TU ĎALŠIA PRIPOMIENKA, KTORÁ NARÁŽA NA TAK ZÁSADNÉ CHYBY MATERIÁLU PREDLOŽENÉHO MŽP SR, ŽE SA PRIPÁJAME K ĎALŠÍM ORGANIZÁCIÁM, ŽIADAJÚCIM MATERIÁL STIAHNUŤ. VY SA MÔŽETE K PRIPOMIENKE PRIDAŤ DNES A ZAJTRA, AK STE TAK EŠTE NEUROBILI. Predložená Koncepcia vodnej politiky napríklad obmedzuje preferenciu prírode blízkych opatrení na ochranu pred […]

Mohlo by Vás zaujímať