PÁSŤ V LESE JE DOBRÉ PRE BIODIVERZITU 🦋🐜🐍 Pasienkové lesy sú jedny z druhovo najbohatších suchozemských ekosystémov mierneho pá…

PÁSŤ V LESE JE DOBRÉ PRE BIODIVERZITU 🦋🐜🐍

Pasienkové lesy sú jedny z druhovo najbohatších suchozemských ekosystémov mierneho pásma. Otvorená plocha so solitérnymi alebo len čiastočne zapojenými drevinami vytvára pestrú mozaiku stanovíšť v rôznych kombináciách – od suchých po vlhké, od svetlých po tienisté. Tak vzniká biotop vhodný pre množstvo druhov so špecifickými nárokmi na prostredie. Pre také, ktoré potrebujú k životu stromy, ale v zapojených porastoch, kam nepreniká slnečné svetlo, neprežijú.

V minulosti boli na Slovensku tisícky hektárov takýchto svetlinových lesov aj vďaka veľkým bylinožravcom, ktoré udržiavali európsku krajinu skôr na úrovni savany, ako zapojeného lesa. Neskôr v lesoch pásli svoj dobytok poľnohospodári. Od 16. storočia začala byť ale pastva v lese v rôznej miere regulovaná a v druhej polovici storočia 20., kedy sa zintenzifikovala poľnohospodárska výroba aj lesníctvo, už nemal nikto dôvod udržiavať takýto kombinovaný spôsob hospodárenia. Biotopy, ktoré boli tisícky rokov domovom mnohých druhov fauny a flóry, takmer úplne zanikli.
S podporou Nadácie VÚB (VÚB banka) a prostredníctvom projektu #LIFE_SubPannonic sa teraz snažíme takýto unikátny biotop znovu vytvoriť v okolí Podunajských Biskupíc, ktoré sú svojou tradíciou lesnej pastvy známe. Čerstvo postavené oplôtky sa nevedia dočkať, kedy do nich vypustíme ovečky.
Proces návratu pasienkového lesa sa môže začať. 💪

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Slovenská agentúra životného prostredia - SAŽP's post

Po nov 14 , 2022
👉VYPOČUJTE SI RELÁCIU VENOVANÚ CENE ZA KRAJINU🔊 https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1603 V štúdiu Rádio Regina Západ sa stretli všetci zástupcovia ocenených projektov v poslednom ročníku Cena Slovenskej republiky za krajinu , ktorú organizuje SAŽP. Rozprávanie bolo zamerané na aktuálne otázky k detailom ocenených projektov, ale aj na plány do budúcna😊 autor správy a […]

Mohlo by Vás zaujímať