Ornitológovia počas prvého roku fungovania

Prvý rok ekoschém ukázal ako veľmi dôležité je ponechať aspoň časť priestoru v agrárnej krajine pre prírodu. Vzácne a ubúdajúce druhy boli na biopásoch početnejšie 7,5-krát ako mimo nich. Na plochách, kde ešte prežívajú sa darilo aj v predošlých desaťročiach zdecimovaným jarabiciam.

Dúfame, že politické strany tak ako hovoria teraz pred voľbami nebudú biopásy rušiť, keďže ich prínos je ozaj nemalý, ale upravia a prehodnotia sa len tie nastavenia, kde sa ukázali v roku 2023 pri aplikácie ekoschém problémy.

Od čias kolektivizácie sa poukazovalo na to, aký nešťastný krok bolo pre prírodu (ale aj pre iné funkcie ako vodozádržná kapacita krajiny), že mizli medze a pestrú krajinu nahradili veľké lány.

Tento rok to bolo pritom prvýkrát po dlhých desaťročiach, kedy Slovensko ozaj zmenilo prístup k poľnohospodárskej krajine, čo by sa nepodarilo bez zapojenie tisícok ľudí a mnohých profesií (ktoré v článku menujeme), ktoré požadovali zmenu poľnohospodárskej politiky. Hneď prvý rok ekoschém ukázal, že táto zmena môže naozaj začať prinášať to čo sme si od nej sľubovali a to nielen čo sa týka vtáctva. Rovnako pozitívne sú prínosy aj pre hmyz a pre opeľovače, tam kde sa dodržiava odporúčaný manažment.

Preto veríme, že budúci rok by mohli byť výsledky ešte lepšie, ak budú biopásy pokračovať a nová vláda ich podporí a zároveň sa uľahčí v ich aplikácii farmárom práca tam, kde identifikovali tento rok problémy (burina a pod.).


…biopásov na nich zaznamenali až 7,5-krát viac vzácnych a ubúdajúcich druhov než mimo nich. Slovensko má najväčšie lány polí v Európskej únii a mnohé druhy vtákov typické pre poľnohospodársku krajinu u nás takmer vyhynuli. Tento rok sa polia vďaka ekoschémam začali deliť n… Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🤩🌳 PRIPOMEŇME SI FINALISTOV ANKETY STROM ROKA 2023 🌳🤩 Týchto nádherných 12 stromov súťažilo v tohtoročnej ankete Strom roka. Ka...

Ut sep 26 , 2023
🤩🌳 PRIPOMEŇME SI FINALISTOV ANKETY STROM ROKA 2023 🌳🤩 Týchto nádherných 12 stromov súťažilo v tohtoročnej ankete Strom roka. Každý z nich je významným nositeľom hodnôt i spomienok. Každý z nich si zaslúži vyhrať. No víťaz, ktorý sa bude pýšiť titulom Strom roka 2023, môže byť len jeden. 🏆🌳 🤩 […]

Mohlo by Vás zaujímať