Ochrana životného prostredia smeruje k rozkladu, hodnotia enviroorganizácie sto dní vlády

Mimovládne organizácie majú obavy z vývoja v envirorezorte aj s postupom ďalších ministerstiev. Vláda podľa nich predkladá zákony, ktoré ohrozujú systém ochrany životného prostredia.

Poukazujú napríklad na Trestný zákon, ktorý oslabuje zodpovednosť za envirokriminalitu, aj na nesystémový zákon o strategických investíciách. Organizácie majú obavy aj z novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorý je jedným z kľúčových zákonov v envirorezorte. „Po chaose so stavebnou legislatívou tak vzniká neprehľadná situácia, ktorá môže viesť k ohrozeniu čerpania finančných prostriedkov z Európskej únie a v konečnom dôsledku k premárneniu šance na lepší život bežných ľudí,“ skonštatovali mimovládky.

Procesom EIA prechádzajú investičné zámery, ktoré môžu mať značný vplyv na životné prostredie. Posudzujú sa priame aj nepriame vplyvy investícií na zdravie obyvateľov, životné prostredie, prírodné zdroje, majetok a kultúrne pamiatky.

Organizácie vidia problém aj v spôsobe výmeny vedúcich predstaviteľov na ministerstve a v jeho inštitúciách. Poukázali, že až na pár výnimiek riadiace posty ovládli stranícki nominanti. Nevhodná personálna politika podľa organizácií ohrozuje funkčnosť kľúčových inštitúcií rezortu. „Často ide o podkvalifikovaných ľudí bez skúseností s riadením, ľudí bez praxe v oblasti životného prostredia. Ich predchádzajúce povolania vzbudzujú pochybnosti o nestrannosti či schopnosti obhajovať záujmy ochrany prírody na danej pozícii,“ tvrdia.

Za špeciálnu kapitolu označili pretrvávajúci boj s mimovládnym sektorom: „Konštruktívne navrhovanie funkčných riešení a ich realizácia zo strany politikov je často nahrádzaná slovnými útokmi na tretí sektor,“ poznamenal ekológ Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les. Kameniar upozorňuje, že politici, ktorí označujú zástupcov mimovládnych organizácií a nezávislých odborníkov „za pijavice a ekoteroristov, výrazne pomáhajú šíriť nenávisť v spoločnosti, čoho dôsledky sme mali možnosť už aj vidieť“.


Podľa mimovládnych organizácií vláda predkladá zákony, ktoré ohrozujú systém ochrany životného prostredia. Tomáš Taraba považuje svojich prvých sto dní na čele ministerstva za úspešných. Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Slovenská agentúra životného prostredia - SAŽP's post

Po feb 12 , 2024
☝️SVETOVÝ DEŇ CHORÝCH SME SI PRIPOMENULI KAMPAŇOU O ZDRAVÍ♥️ Poradňu zdravia sme pre zamestnancov pripravili s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici pri príležitosti Svetového dňa chorých (11. február)🗓️, ktorý nám okrem iného pripomína aj dôležitosť pohybu a význam aktívneho životného štýlu pre naše fyzické aj duševné zdravie.🧍🏻🧍‍♂️🧍🏼‍♀️ ☁️V […]

Mohlo by Vás zaujímať