Ochrana dravcov na Slovensku

👏TOTO SA EŠTE NIKDY NEPODARILO – ORLIAK PREŽIL OTRAVU!✅🦅

Je to vôbec prvý prípad, ktorý si pamätáme, kedy sa podarilo nájsť živého priotráveného jedinca a zároveň ho vďaka včasnej pomoci v krátkom čase vyliečiť💪a vrátiť do voľnej prírody.

Príbehy so šťastným koncom pomáhame tvoriť aj vďaka vám.
www.dravce.sk/dar
www.dravce.sk/2percenta

Nech si urobíte akékoľvek víkendové plány, stačí jeden telefonát a všetko sa razom mení. Takto pred týždňom sme intenzívne riešili prípad priotráveného orliaka. V okrese Piešťany bola nájdená otrávená líška a kúsok od nej orliak, ktorý ešte žil! Vyzeralo to s ním všelijako a bolo veľmi otázne, či vôbec prežije cestu k veterinárovi. Vďaka obetavým ľuďom, ktorí urobili pre jeho záchranu maximum, sa postupne zotavil. Mal šťastie v nešťastí.
Dnes (17.3.2023) sme spolu so zástupcami Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom plní očakávania sledovali, ako bude orliak reagovať pri jeho vypúšťaní na slobodu. Na našu veľkú radosť sa mu podarilo veľmi pekne vzlietnuť a pokračovať v slobodnom lete🥰.
Návrat do voľnej prírody bol teda úspešný. Pohyb orliaka budeme sledovať vďaka špeciálnej vysielačke📡. Našťastie sa orliaka podarilo vypustiť v pomerne krátkom čase po náleze. Najlepšie ju mu vo voľnej prírode, v zajatí sa vtáky nesprávajú prirodzene, je to pre nich veľky stres, kde jedincom hrozí aj ochabnutie svalstva či iné komplikácie.
Vzorky krvi💉 orliaka a ďalších obetí sú na anal‎ýze👨‍🔬🗜, avšak na základe vyjadrenia veterinára, ako aj ostatný‎ch okolností je takmer isté, že išlo o prípad úmyselného trávenia. Prípad je momentálne v štádiu vyšetrovania v rukách polície🕵️‍♀️👮‍♀️👮.

Poďakovanie a obdiv za obetavý prístup patrí všetkým, ktorí pomáhali pri záchrane vzácneho druhu, okrem stanice v Brezovej aj Záchranná stanica pri Správe CHKO Záhorie, nálezcovi, ktorým je miestny občan.
Viac sa dozviete v Aktualitách na našom webe, v zajtrajšej reportáži RTVS, aj v @Piešťanský denník.


Ochrana dravcov na Slovensku je mimovládna organizácia – občianske združenie, venuje sa výskumu a ochrane voľne žijúcich dravých vtákov a sov vo voľnej prírode na celom území Slovenska. Autor správy a foto Ochrana dravcov na Slovensku on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🦅Pripravujeme pre vás ďalší diel Vtáčej akadémie🦉 HLASUJTE. Čo by ste si želali, aby bolo jeho obsahom?😉 👍 Čo robia dravce a s...

So mar 18 , 2023
🦅Pripravujeme pre vás ďalší diel Vtáčej akadémie🦉 HLASUJTE. Čo by ste si želali, aby bolo jeho obsahom?😉 👍 Čo robia dravce a sovy v marci. ❤️ Ako si vtáky prejavujú náklonnosť. Tešíme sa na výsledok. 🙂 Ďalší diel Vtáčej akadémie vznikne vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE, v rámci programu 3DodZSE […]

Mohlo by Vás zaujímať