O ČO KRATŠIE TAKMER POSLEDNÝ PRIŠELEC ZO ZIMOVÍSK NA SLOVENSKU TRÁVI HNIEZDNE OBDOBIE, O TO VÝRAZNEJŠÍ JE JEHO ZJAV A PREJAV

O ČO KRATŠIE TAKMER POSLEDNÝ PRIŠELEC ZO ZIMOVÍSK NA SLOVENSKU TRÁVI HNIEZDNE OBDOBIE, O TO VÝRAZNEJŠÍ JE JEHO ZJAV A PREJAV.

Červenák karmínový patrí medzi najvýraznejšie sfarbené vtáčie druhy u nás. Preto je aj obľúbeným cieľom medzi birdwatchermi a jeho hniezdiská okolo Oravskej priehrady sú každoročnou povinnou zastávkou pre mnohých pozorovateľov vtáctva.

V posledných rokoch však badať, že červenáky postupne ustupujú z miest, ktoré doposiaľ obývali. Zmizli z brehových porastov popri viacerých menších potokoch aj na Hornej Orave.

Ak by ste teda náhodou jeho charakteristický dvojslabičný spev niekde počuli: https://xeno-canto.org/species/Carpodacus-erythrinus dajte nám prosím vedieť a to ideálne zapísaním do databázy Aves, http://aves.vtaky.sk/ či mobilnej apky eBird či vtaky.sk.

Možno sa Vám tak podarí nájsť lokality, kde červenáky roky už nikto nevidel. Ďakujeme!

Foto: Richter M.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

TK o odvodovej úľave pre poľnohospodárov

St jún 5 , 2024
TK o odvodovej úľave pre poľnohospodárov Autor správy a foto Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať