NIELEN VTÁCTVU SA BIOPÁSY PÁČILI. 8-KRÁT VIAC MOTÝĽOV, BLANOKRÍDLOVCOV, MÚCH, KONÍKOV A KOBYLIEK BOLO ZISTENÝCH NA BIOPÁSOCH AKO…

NIELEN VTÁCTVU SA BIOPÁSY PÁČILI. 8-KRÁT VIAC MOTÝĽOV, BLANOKRÍDLOVCOV, MÚCH, KONÍKOV A KOBYLIEK BOLO ZISTENÝCH NA BIOPÁSOCH AKO V SUSEDNÝCH PŠENIČNÝCH POLIACH.

Pokiaľ ide o počet druhov, ten bol v biopásoch dvojnásobný. Prvé tri menované skupiny pritom patria medzi významné opeľovače, takže z biopásov nemá profit len príroda, ale aj poľnohospodári a v konečnom dôsledku aj my všetci.

Sme veľmi radi, že aj ďalšie exaktné dáta, potvrdené výskumom entomológov ukazujú, že biopásy majú svoju veľmi významnú úlohu pri navrátení života do krajiny. Tieto výsledky navyše pekne zapadajú do skladačky a dopĺňajú vysvetlenie toho, prečo početnosť vtáctva bola na biopásoch niekoľkonásobne vyššia ako mimo nich.

Početnosť hmyzu ako kľúčovej potravy pre mnohé druhy, či mláďatá bola na biopásoch vyššia. Pamätáte si číslo podľa ktorého početnosť ubúdajúcich a ohrozených druhov vtáctva na biopásoch bola 7,5-krát vyššia ako mimo nich? Pozitívny efekt na tieto druhy a na hmyz je veľmi podobný.


Biopásy hýria životom už od prvého roka! 🐛🪰🐜🦗🕷🦋🐞
Spomínate si na petíciu Za živú krajinu? Iniciovali sme ju pred troma rokmi spolu s ďalšími organizáciami a v apríli 2021 sme ju odovzdali do rúk vtedajšieho ministra pôdohospodárstva. Podpísalo sa pod ňu viac než 20 tisíc ľudí, okrem ochranárov sa k nej pripojili aj poľovníci, včelári či lesníci. V petícii sme žiadali lepšie podmienky pre biodiverzitu v poľnohospodárskej krajine, ktorá je čoraz viac sužovaná problémami spojenými s intenzifikáciou jej využívania. Táto iniciatíva padla na úrodnú pôdu a aj vďaka nej Slovensko prijalo pravidlá, ktoré v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky patria k „najzelenším“ v Európe.
Farmári vstupujúci do dobrovoľných ekoschém vďaka tomu tento rok predelili veľké monokultúrne lány biopásmi. Tie slúžia opeľovačom, vtákom aj poľovnej zveri a krajinu robia nielen živšou, ale aj krajšou na pohľad. Prínos biopásov ale spochybňovali viacerí politici či zástupcovia veľkých farmárov.
Entomológ Marek Semelbauer zo Slovenskej akadémie vied sa zhostil monitoringu biopásov v rámci nášho projektu LIFE 4 Steppe birds a už prvotné výsledky ukazujú, kde je pravda. Na biopásoch v Chránenom vtáčom území Ostrovné lúky, ktoré porovnával so susednými pšeničnými poliami, totiž zaznamenal až 8-krát viac motýľov, blanokrídlovcov, múch, koníkov a kobyliek. Pokiaľ ide o počet druhov, ten bol v biopásoch dvojnásobný. Prvé tri menované skupiny pritom patria medzi významné opeľovače, takže z biopásov nemá profit len príroda, ale aj poľnohospodári a v konečnom dôsledku aj my všetci.

#LIFE_4steppebirds Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Biopásy hýria životom už od prvého roka! 🐛🪰🐜🦗🕷🦋🐞 Spomínate si na petíciu Za živú krajinu? Iniciovali sme ju pred troma rokmi spo...

St nov 15 , 2023
Biopásy hýria životom už od prvého roka! 🐛🪰🐜🦗🕷🦋🐞 Spomínate si na petíciu Za živú krajinu? Iniciovali sme ju pred troma rokmi spolu s ďalšími organizáciami a v apríli 2021 sme ju odovzdali do rúk vtedajšieho ministra pôdohospodárstva. Podpísalo sa pod ňu viac než 20 tisíc ľudí, okrem ochranárov sa k […]

Mohlo by Vás zaujímať