Niektoré rastliny majú možnosť opeľovať sa samé, no je ich veľmi málo. Väčšina z nich potrebuje pomoc opeľovačov. Medzi najznáme…

Niektoré rastliny majú možnosť opeľovať sa samé, no je ich veľmi málo. Väčšina z nich potrebuje pomoc opeľovačov. Medzi najznámejšie z nich patrí už spomínaná včela, no opeľovače sú napríklad i netopiere, jašterice, vtáky, hlodavce, veveričky či chrobáky a osy. Len v Európe existuje 2000 divo žijúcich opeľovačov. Medzi zarážajúce fakty však patrí, že až 10 % z nich je ohrozených. A to len v Európe. Začiatkom tisícročia si vedci začali globálne všímať úbytok včiel. Najprv v Severnej Amerike, potom v Európe a nakoniec i v Ázii. Túto skutočnosť však naozaj nemôžeme brať na ľahkú váhu. V súčasnosti až 70 zo 100 druhov plodín opeľujú včely a zabezpečujú ľuďom až 90 % všetkej potravy.

Dvojica argentínskych ekológov urobila asi najkomplexnejší výskum ohľadom včiel a ich úbytku. Údaje, ktoré vo výskume použili siahali až do 18. storočia. Ukázalo sa, že v 80. rokoch minulého storočia nastal prudký pokles včiel približne až o 25 percent. Najväčší pokles zaznamenala Afrika (viac ako 50 percent), najnižší Austrália (menej ako 10 percent).

Zdroj: mladizaklimu.sk

#mladizaklimu #mladi #zaklimu #vcely #klimatickazmena

autor správy a foto Mladí za klímu on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

K dnešnému dňu sa vyzbieralo takmer 260 miliónov plastových fliaš a plechoviek. Pol roka od spustenia zálohového systému je jasn...

Po jún 27 , 2022
K dnešnému dňu sa vyzbieralo takmer 260 miliónov plastových fliaš a plechoviek. Pol roka od spustenia zálohového systému je jasné, že Slovensko Zálohuje, ďakujeme. 👏 ♻️ ℹ Po skončení prechodného obdobia 30.júna už v obchodoch nájdete jednorázové nápojové obaly len so symbolom Z – zálohované. autor správy a foto Ministerstvo […]

Mohlo by Vás zaujímať