Na Kysuciach vyrúbali storočné zdravé jedle, nepomohla im ani vzácna huba, ani to, že boli genetickým fondom

Ach jaj :-/

Na Kysuciach vyrúbali storočné zdravé jedle, nepomohla im ani vzácna huba, ani to, že boli genetickým fondom

Botanička Eva Pietorová s učiteľkou Janou Vaňkovou z Kysuckého Nového Mesta chceli zachrániť zdravé, vyše 100 rokov staré jedle pred výrubom. Argumentovali výskytom mimoriadne vzácnej huby kučierky jedľovej v tomto poraste. Neuspeli.

Tamojší urbariát, v ktorého lese jedle i vzácne huby rástli, jedle vyrúbal napriek tomu, že by za ne dostal od štátu finančnú kompenzáciu za to, ak by ostali. Tak v skratke znie príbeh rúbania jedľového lesa v prvom stupni ochrany prírody na Kysuciach.

Výbor Urbariátu – pozemkového spoločenstva Kysucké Nové Mesto vedený jeho predsedom Mariánom Anteckým dal vlani v období medzi Vianocami a Novým rokom vyše storočné jedle vyrúbať.


Dôvod nie je jasný, bývalý šéf urbariátu mlčí. Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Udalosti, ktoré predchádzali 17. novembru 1989, nám každý deň pripomína pamätná tabuľa pri vchode nášho ministerstva. Na tomto m...

Pi nov 17 , 2023
Udalosti, ktoré predchádzali 17. novembru 1989, nám každý deň pripomína pamätná tabuľa pri vchode nášho ministerstva. Na tomto mieste sa pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva začal verejný dialóg vysokoškolákov 🎓 s predstaviteľmi vtedajšej vládnucej moci. Dnes o 34 rokov neskôr vieme, že tento dialóg predznamenal prevratné politické a spoločenské zmeny […]

Mohlo by Vás zaujímať