Minulé mesiace SVP dokončil prekopanie dvoch mŕtvych ramien Váhu neďaleko ústia Dunaja pri obci Kameničná a vznikol tak nový ost…

Minulé mesiace SVP dokončil prekopanie dvoch mŕtvych ramien Váhu neďaleko ústia Dunaja pri obci Kameničná a vznikol tak nový ostrov. Vyzerá to na prvý pohľad ako nedôležitá správa, no dokončilo sa tak jedno z kompenzačných opatrení, ktoré za zabraté biotopy ohrozených druhov vtáctva pri stavbe diaľnice D4 križujúcej CHVU Dunajské luhy vytvorí kompenzovaním nové biotopy.

Na tomto, dnes už ostrove, bol totiž vysadený na ploche takmer 10,7 ha porast. Vŕbovotopoľový, teda rovnaký ako bol zabratý pri stavbe diaľnice. Cieľom tohto opatrenia – zalesnenia nelesnej pôdy – je vytvoriť biotop pre orliaka morského, bociana čierneho a haju tmavú, teda biotop, ktorý diaľnica zabrala.

Prekopanie ramien okrem toho, že zlepší konektivitu oboch mŕtvych ramien a umožní migráciu vodných živočíchov, bude mať za výsledok aj to, že samotný ostrov bude tichým miestom, tak ako je to potrebné pre uvedené ohrozené druhy. Na druhej strane bol ponechaný na prekopaní brod, ktorý umožní občasný prejazd majiteľom pozemkov.

Škoda, že až toto je od nášho vstupu do EÚ prvé (spolu s ostatnými príkladne realizovanými opatreniami pri diaľnici D4) naozajstné kompenzačné opatrenie v zmysle európskej legislatívy. V minulosti totiž u viacero iných rôznych projektov došlo k významnému poškodeniu chránených území, no náhrady tak ako to vyžaduje európska legislatíva sa vtedy nerealizovali. Realizácia týchto aktuálnych opatrení však ukazuje, že aj na Slovensku sa už ochrana prírody nerealizuje len formálne.

Všetkým, ktorí k realizácii týchto opatrení prispeli ďakujeme a to od SVP, cez MŽP SR, MDV SR, ŠOP SR, NDS ako aj BROZ a PrifUK.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Blíži sa Deň fascinácie rastlinami. Čo plánujete? My chystáme na túto tému novú Enviropátračku.😀

Ne máj 8 , 2022
Blíži sa Deň fascinácie rastlinami. Čo plánujete? My chystáme na túto tému novú Enviropátračku.😀 Autor správy a foto Strom života on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať