#MILANCHRENKO SA ZÚČASTNIL KLIMATICKÉHO SAMITU V NEW YORKU ➡ Urýchliť kroky vlád, samospráv, podnikateľského, neziskového a fin…

#MILANCHRENKO SA ZÚČASTNIL KLIMATICKÉHO SAMITU V NEW YORKU

➡ Urýchliť kroky vlád, samospráv, podnikateľského, neziskového a finančného sektora ale aj občianskej spoločnosti v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Práve to je hlavným cieľom samitu o klimatických ambíciách, ktorý sa konal tento týždeň v New Yorku. Na stretnutí lídrov sa zúčastnil aj minister životného prostredia Milan Chrenko.

➡ Klimatický samit predstavuje významný míľnik pri prechode k spravodlivejšiemu globálnemu hospodárstvu založenému na obnoviteľných zdrojoch energie, odolnej voči zmene klímy. Rokovania sa zameriavali na oblasti, v ktorých je nevyhnutné dosiahnuť zásadnejších pokrok, na ambície, dôveryhodnosť a implementáciu.

➡ Na úrovni ambícií je potrebné aktualizovať národné ciele a plány energetickej transformácie a postupného vyraďovania fosílnych palív, nastaviť významnejšie ciele v oblasti obnoviteľnej energie. V oblasti dôveryhodnosti a zodpovednosti neštátnych aktérov v dosahovaní vlastných, dobrovoľne definovaných klimatických záväzkov sa otvorila téma environmentálne klamlivej reklamy tzv. greenwashingu. Podľa ministerstva životného prostredia je nevyhnutné zabezpečiť rovnaké podmienky pre neštátne subjekty. Zároveň ich nepreťažovať administratívnymi úkonmi, ktoré by odvádzali pozornosť od samotného plnenia záväzkov.

➡ Treťou prioritnou témou samitu predstavuje urýchlenie implementácie adaptačných opatrení a systémov včasného varovania. Systémy včasného varovania sú schopné chrániť každého obyvateľa na Zemi pred extrémnymi prejavmi počasia. Len polovica krajín má schopnosť varovať svojich občanov pred hroziacimi poveternostnými a klimatickými rizikami. Okrem hodnotenia rizík a zraniteľnosti je však nevyhnutné posilniť aj existujúce nástroje financovania adaptácie.

#slovensko #newyork #usa #klima #summit

autor správy a foto Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

This content isn't available right now

Št sep 21 , 2023
Ak hľadáte trochu kultúrneho programu na víkend, odporúčame Divadelnú Nitru. Nájdete tam aj náš stánok s dobrovoľníkmi. 👌https://fb.me/e/UVtphYOr When this happens, it’s usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it’s been deleted. Autor správy a foto Greenpeace Slovensko […]

Mohlo by Vás zaujímať