Kuffa predložil dva pozmeňujúce návrhy k novele zákona o ochrane prírody

MÁLOKTORÁ NOVELA A POZMEŇOVACÍ NÁVRH MÁ TAKÝ ZNIČUJÚCI POTENCIÁL PRE PRÍRODU A ROZVOJ NÁRODNÝCH PARKOV AKO TEN, KTORÝ TERAZ NAPONÁHLO PREDLOŽIL KUFFA A SPOL. BUDE SA O ŇOM HLASOVAŤ V NRSR ZAJTRA O 11:00.

To, že ak by novela prešla, tak predkladatelia ašpirujú na rekord v počte prehratých súdnych sporov s ESD je len trpká čerešnička na torte. Oveľa trpkejšie je, že novela v podstate zablokuje zonácie národných parkov a obzvlášť tých kľúčových, kde potrebujeme konečne pravidlá a zonáciu nastaviť tak, aby sa efektívne chránili lokality najvzácnejších druhov, vrátane hlucháňa. Zastavenie zonácie opätovne otvorí dvere škodlivej a nepremyslenej ťažbe.

Novela zablokuje aj vyhlasovanie území európskeho významu. Dosiahne sa presný opak toho, čo predkladatelia tvrdia, že chcú dosiahnuť – vôbec neochránia práva vlastníkov, naopak ich poškodia. Mnohé z navrhovaných území ÚEV nezvyšujú stupeň ochrany. No ich vyhlásenie je podmienka, aby sa vlastníci mohli uchádzať o podporu podľa § 32 nar. 3/2023 Z.z. Zablokovanie vyhlasovania ÚEV (t.j. v dôsledku tejto novely) užívateľov a vlastníkov o uvedenú finančnú podporu ukráti. „Výborne“ to páni poslanci premysleli, fakt „skvelá“ podpora miestnym obyvateľom!

Ďalšia vec je, že vo verejnosti je veľmi dobre známe, že reforma NP je súčasťou plánu obnovy a jej zastavenie ohrozuje plán obnovy ako taký. Ale rovnako ohrozuje aj rozbeh konkrétnych rozvojových projektov v NP. Teda rozvojové aktivity, ktoré sa mali realizovať už dávno a ak ich novela stopne, ktovie či bude opäť niekedy v budúcnosti príležitosť nasmerovať prostriedky na rozvoj daných národných parkov, ktoré sú často v ekonomicky slabších regiónoch Slovenska.

Každému poslancovi teda musí byť jasné, že hlasovaním za tento pozmeňovák a celú novelu, ktorej sa pozmeňovák týka, hlasuje za:

1) zastavenie plánu obnovy, 2) zastavenie viacerých rozvojových projektov v dotknutých regiónoch NP, 3) likviduje šancu na to, aby ochrana prírody v národných parkoch nebola len na papieri, 4) otvára dvere opätovnej nezmyselnej ťažbe dreva v NP, 5) oberá užívateľov pozemkov v nevyhlásených ÚEV o možnosť podpory v rámci SPP, 6) ohrozuje prežitie hlucháňa v mnohých pohoriach, 7) vystavuje Slovensko jednou novelou rekordu v možnom počte prehratých európskych súdov – minimálne dvoch, viac tu: https://www.facebook.com/mysmeles.sk/photos/a.1499272193513623/6141877492586380/

Veríme teda, že za túto neskutočne zlú novelu väčšina poslancov nezahlasuje. https://dennikn.sk/minuta/3375542/


Poslanec Filip Kuffa predložil do parlamentu dva pozmeňujúce návrhy k vlastnej novele zákona o ochrane prírody, ktorá je aktuálne v druhom čítaní. Ak by sa zákon schválil, zvrátil by prebiehajúcu reformu národných parkov, zablokoval vyhlasovanie zonácií a európskych chránených … Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Tým ekologie hmyzu FŽP ČZU v Praze's post

Št máj 18 , 2023
autor správy a foto Fakulta životního prostředí – ČZU v Praze on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať