Kosíme depresie 💧 Tento týždeň sme dokončili kosenie podmáčaných lúk na lokalite Čilížske močiare. Lokalita je významná pre svo…

Kosíme depresie 💧

Tento týždeň sme dokončili kosenie podmáčaných lúk na lokalite Čilížske močiare.
Lokalita je významná pre svoje ostricovo trstinové porasty, ktoré sú ideálnym domovom pre hraboša severského panónskeho.

Prečo ale je ich treba kosiť?
🌿 Takéto vlhké biotopy vytvárajú veľké množstvo biomasy, ktorá bez manažmentu postupne spôsobuje ich zazemnenie.
Vďaka odoberaniu biomasy vieme zabezpečiť ich udržateľnosť.

Niekedy od 30. rokov 20. storočia boli na Žitnom ostrove budované melioračné kanály, ktoré mali zabezpečovať odvodňovanie zamokrených oblastí tak, aby boli vhodné na poľnohospodárske účely.
🌾 Lokalita pri obci Čilížska Radvaň však dlhodobo odolávala vysúšaniu a v 50. rokoch sa dokonca skúšala na tomto území pestovať ryža. Podmienky však ryži nevyhovovali a tak sa od tohoto projektu ustúpilo a územie bolo naďalej vysúšané.

Vďaka projektu Microtus I a Microtus II sa nám podarilo tieto pozemky získať a prinavrátiť do územia život.
Vybudovaním viacerých vzdúvacích objektov na Hanskom kanáli sme v ňom zdvihli hladinu vody a otočili jeho smerovanie, takže namiesto odvodňovania tejto jedinečnej lokality v nej vodu zadržiavame.
🦆 Čilížske močiare sa znovu stali domovom brodivých druhov vtákov, loviskom plachého bociana čierneho, úkrytom mnohých živočísnych druhov vrátane vzácneho hraboša severského panónskeho.

Voda je život a na Čilízskych močiaroch to môžme vidieť v priamom prenose 💦

#LIFEprogramme #LIFE_MicrotusII

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Nadácia Ekopolis's post

Pi sep 9 , 2022
🤩 Už tradične sa na jeseň stretávame v Nová Cvernovka s dobrovoľníkmi z Deutsche Telekom Services Europe – Slovakia, aby sme pomohli kultúrnemu centru s údržbou miestnej záhrady. 💪 Cvernovkári sa v duchu „re-use“ zásady snažia využiť každú zložku záhrady a tak suché konáre mulčujú a my sme týmto mulčom […]

Mohlo by Vás zaujímať