KEĎŽE DOBRÝCH SPRÁV V OCHRANE PRÍRODY JE AKOSI POMENEJ, TAK TÚTO MUSÍME ZDIEĽAŤ. PRI RUSOVCIACH PRED HRANICOU CHVÚ SYSĽOVSKÉ POL…

KEĎŽE DOBRÝCH SPRÁV V OCHRANE PRÍRODY JE AKOSI POMENEJ, TAK TÚTO MUSÍME ZDIEĽAŤ. PRI RUSOVCIACH PRED HRANICOU CHVÚ SYSĽOVSKÉ POLIA VZNIKÁ NOVÝ PRIESTOR NA TRÁVENIE VOĽNÉHO ČASU (NIELEN) PRE MIESTNYCH V PRÍRODE. NOVÝ PARK A LÚKA NA PLOCHE 0,7 HA PRITOM POMÔŽE OCHRANE CHVÚ VIAC AKO SA NA PRVÝ POHĽAD ZDÁ.

CHVÚ totiž dopláca na to, že obyvatelia mestských častí pri Bratislave majú málo priestoru na trávenie voľného času v prírode, vlastne skoro žiadny. Niektoré MČ sú obkolesené diaľnicami, železnicami a spevnené cesty uprostred CHVÚ Sysľovské polia sú jedinou možnosťou, kde vybehnúť v peknom počasí, preto tak časť ľudí v minulosti robila. Vznik tejto novej plochy pri Rusovciach pred CHVÚ vytvorí veľkú novú plochu, ktorá bude celoročne prístupná, bude možné v nej sadnúť si na lavičky, vybehnúť pri venčení psov a vznikne tak slušná a pekná alternatíva kam sa vybrať pri peknom počasí.

Sme preto veľmi radi, že sa do tejto aktivity Bratislava spolu s MČ Rusovce pustila, že sme mohli návrh pripomienkovať a veríme, že táto plocha sa stane celkom obľúbenou, keďže je na konci ulice, ktorú ľudia dnes bežne využívajú. Navyše plocha je celkom veľká, určite sa bude páčiť ako lovisko aj sokolom.

Aké terénne úpravy a práce tu hlavné mesto robí?

🌳 Na ploche vyše 7000 m² vysadili 192 drevín – z toho 22 vzrastlých stromov (jablonky, hrušky, čremchy a javory poľné) a 170 kríkov,
🪵 vytvára sa chodníček z obruby agátových kolov a vysypaný makadamovým kameňom,
🪑 osadí sa tu tiež 8 kusov drevených lavičiek,
🌱 celá plocha sa oseje lúčnou zmesou.
Postupne sa pridá aj:
🛝 detské ihrisko
🦮 a oplotený výbeh pre psov.

Príprava sa navyše realizovala na archeologicky významnej lokalite, preto jej musel predchádzať archeologický prieskum, počas ktorého bolo nájdených niekoľko desiatok starých mincí, drobných nálezov a jeden väčší kovový predmet. Mesto muselo vyriešiť veľa krokov, kým sa dostali ku skvelému výsledku, ktorý dnes zdieľame.

Toto miesto zároveň nesie ďalší dôležitý význam – chodníček, ktorý vás prevedie celou rekreačnou lúkou, kopíruje iniciály „AK”, teda iniciály Andreja Kovaríka bez ktorého vkladu by mesto aktivity na ochranu dropa, sokola kobcovitého a aktivity, ktoré pomôžu miestnym nezačalo.

Podobné plochy budú nielen pri Rusovciach na konci Vývojovej ulice, ale aj pri Rusovciach a Čunove a navyše ak všetko klapne, mesto ich prepojí cyklotrasou až na trojhraničie, tak, že trasa obíde CHVU, čo bude ďalší dôležitý krok k ochrane jednych z našich najohrozenejších vtáčích druhov.

Za všetky vykonané kroky ďakujeme Hlavnému mestu Bratislava, Mestskej časti Bratislava-Rusovce, ako aj cestovnej kancelárii BUBO, miestnemu podniku RUSEKO a Podielnickemu družstvu Dunaj.

#EUBiodiversity #LIFEprogramme #Natura2000 #ministerstvozivotnehoprostredia #lifesteppeonborder #Syslovskepolia

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Nadácia Ekopolis's post

Št mar 28 , 2024
🌱 POĽNOHOSPODÁRSKEJ PÔDE POMÁHA S VLAHOU PROJEKT PRE JAČMEŇ 🌱 Pri príležitosti Svetového dňa vody 💦 sa v Oponiciach neďaleko Nitry uskutočnila výsadba 5️⃣0️⃣ kusov sadeníc čerešní 🍒 v rámci projektu PRE JAČMEŇ, ktorý spája pivovarníkov z Plzeňský Prazdroj Slovensko, a.s. , pestovateľov a odborníkov na agrolesníctvo. Výsadba ovocných stromov […]

Mohlo by Vás zaujímať