— ELEKTROMOBILITY SA NETREBA BÁŤ Zákaz vozidiel so spaľovacími motormi je cestou k uhlíkovej neutralite. Napriek tomu v posle…

— ELEKTROMOBILITY SA NETREBA BÁŤ

Zákaz vozidiel so spaľovacími motormi je cestou k uhlíkovej neutralite. Napriek tomu v posledných týždňoch je témou spochybňovanie zákazu vozidiel so spaľovacími motormi od roku 2035. Hlavnými argumentmi proti zákazu sú energetická náročnosť, cena a slabý dojazd spojený s pomalým nabíjaním.

Elektrický pohon je vysoko efektívny. Jazdenie elektromobilom sa preto vyplatí. Pri využívaní elektrického pohonu neprichádza k takmer žiadnym stratám. Súčasné autá so spaľovacím pohonom majú efektívnosť 20 až 40%. Alternatívne palivá sa vyrábajú z obnoviteľnej elektrickej energie, so stratami približne 65% (vodík), resp. 80% (syntetické palivá). Na jazdu elektromobilom preto potrebujeme menej energie, a preto je „tankovanie“ výrazne lacnejšie.

Elektromobily sú v súčasnosti drahšie, ale dlho tomu tak nebude. V súčasnosti je rozdiel medzi cenou elektromobilu a autom so spaľovacím pohonom veľký najmä pri menších autách. Podľa prognózy agentúry Bloomberg však v priebehu rokov 2026 až 2028 bude ich cena približne rovnaká a neskôr už budú elektrické autá lacnejšie. Ak k tomu pridáme lacnejšie palivá, rozdiel bude výrazne v prospech elektromobility.

Dnes má priemerný elektromobil dojazd 470 km a niektoré z modelov je možné nabiť za cca. 10 až 15 minút. Vďaka tomu, že automobilky investujú do výroby elektromobilov, zlepšuje sa okrem ceny aj ich dojazd a rýchlosť nabíjania.

Automobilky vo svojich budúcich plánoch počítajú s postupným ukončením výroby vozidiel na spaľovací pohon. Napríklad Volkswagen plánuje do roku 2033 prejsť na 100% výrobu elektromobilov Európe, pričom celosvetovo zníži už do roku 2030 produkciu áut so spaľovacím motorom na polovicu. Vývoj ide vpred a preto môžeme v najbližších rokoch očakávať ďalšie zlepšenia.

Autor správy a foto Inštitút environmentálnej politiky – IEP on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Ochrana dravcov na Slovensku

So mar 18 , 2023
👏TOTO SA EŠTE NIKDY NEPODARILO – ORLIAK PREŽIL OTRAVU!✅🦅 Je to vôbec prvý prípad, ktorý si pamätáme, kedy sa podarilo nájsť živého priotráveného jedinca a zároveň ho vďaka včasnej pomoci v krátkom čase vyliečiť💪a vrátiť do voľnej prírody. Príbehy so šťastným koncom pomáhame tvoriť aj vďaka vám. www.dravce.sk/dar www.dravce.sk/2percenta Nech […]

Mohlo by Vás zaujímať