Čo by pre Slovensko znamenalo, ak nám Rusko vypne plyn? Minister nevie 🤯🤯🤯 Pred pár dňami Rusko vyplo plyn Poľsku a Bulharsku. …

Čo by pre Slovensko znamenalo, ak nám Rusko vypne plyn? Minister nevie 🤯🤯🤯

Pred pár dňami Rusko vyplo plyn Poľsku a Bulharsku. Hoci plyn už znova tečie, jeho cena vyskočila prudko hore. Poľsko a Bulharsko majú alternatívny prístup k plynu, Slovensko však takúto možnosť nemá a je na ruskom plynu závislé. Je nemysliteľné, že vláda na túto situáciu nie je pripravená a jej rozhodnutia nie sú podložené konkrétnymi analýzami, ale iba domnienkami – a to napriek tomu, že o potrebe nahradiť fosílny plyn už dlho vieme.

Vieme, ako by sme postupovali, keby Slovensku vypli plyn? Aký by to malo dopad na hospodárstvo? Ako by sme reagovali? Ako by sme ho nahradili? A ako by sme zaistili, aby najbližšiu vykurovaciu sezónu mali všetky domácnosti doma teplo? Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky nevie. Jediné čo vie je, ktoré podniky by sa vypínali ako prvé. Aj toto je výsledkom dlhodobého zľahčovania klimatickej krízy a prílišneho sa spoliehania sa na fosílne palivá.

Potrebujeme sa zbaviť závislosti na ruskom plyne – pripraviť plán ako ho nahradiť a znížiť jeho spotrebu. Už dávno to mala byť priorita našej vlády. Do kedy budeme čakať s rozvojom obnovitelných zdrojov? Až nám vypnú plyn?

autor správy a foto Greenpeace Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Správca zálohového systému za účasti ministra Ján Budaj oficiálne otvorili triediace centrum. Slovensko Zálohuje

Pi apr 29 , 2022
Správca zálohového systému za účasti ministra Ján Budaj oficiálne otvorili triediace centrum. Slovensko Zálohuje autor správy a foto Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať