Biopásy hýria životom už od prvého roka! 🐛🪰🐜🦗🕷🦋🐞 Spomínate si na petíciu Za živú krajinu? Iniciovali sme ju pred troma rokmi spo…

Biopásy hýria životom už od prvého roka! 🐛🪰🐜🦗🕷🦋🐞
Spomínate si na petíciu Za živú krajinu? Iniciovali sme ju pred troma rokmi spolu s ďalšími organizáciami a v apríli 2021 sme ju odovzdali do rúk vtedajšieho ministra pôdohospodárstva. Podpísalo sa pod ňu viac než 20 tisíc ľudí, okrem ochranárov sa k nej pripojili aj poľovníci, včelári či lesníci. V petícii sme žiadali lepšie podmienky pre biodiverzitu v poľnohospodárskej krajine, ktorá je čoraz viac sužovaná problémami spojenými s intenzifikáciou jej využívania. Táto iniciatíva padla na úrodnú pôdu a aj vďaka nej Slovensko prijalo pravidlá, ktoré v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky patria k „najzelenším“ v Európe.
Farmári vstupujúci do dobrovoľných ekoschém vďaka tomu tento rok predelili veľké monokultúrne lány biopásmi. Tie slúžia opeľovačom, vtákom aj poľovnej zveri a krajinu robia nielen živšou, ale aj krajšou na pohľad. Prínos biopásov ale spochybňovali viacerí politici či zástupcovia veľkých farmárov.
Entomológ Marek Semelbauer zo Slovenskej akadémie vied sa zhostil monitoringu biopásov v rámci nášho projektu LIFE 4 Steppe birds a už prvotné výsledky ukazujú, kde je pravda. Na biopásoch v Chránenom vtáčom území Ostrovné lúky, ktoré porovnával so susednými pšeničnými poliami, totiž zaznamenal až 8-krát viac motýľov, blanokrídlovcov, múch, koníkov a kobyliek. Pokiaľ ide o počet druhov, ten bol v biopásoch dvojnásobný. Prvé tri menované skupiny pritom patria medzi významné opeľovače, takže z biopásov nemá profit len príroda, ale aj poľnohospodári a v konečnom dôsledku aj my všetci.

#LIFE_4steppebirds

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Juraj Lukáč: Vlkov je menej ako poľovníkov, ktorí ich túžia uloviť

St nov 15 , 2023
https://www.tyzden.sk/video/102966/juraj-lukac-vlkov-je-menej-ako-polovnikov-ktori-ich-tuzia-ulovit/?ref=kat Stáda oviec spoľahlivo ochránia cvičené ovčiarske psy a nie elektrické ohrady, ktoré nie sú žiaden problém pre vlka. Všetky škody na hospodárskych zvieratách vznikli tam, kde nemali pastierskeho psa. Vlk je užitočný. Likviduje choré zvieratá a je, podobne ako sýkorka či dážď… Autor správy a foto Lesoochranárske zoskupenie VLK […]

Mohlo by Vás zaujímať