Aktuálne sa deje vec z ktorej sa veľmi tešíme, ministerstvá troch krajín, Rakúsko, Slovensko a Maďarsko podpisujú v Bratislave s…

Aktuálne sa deje vec z ktorej sa veľmi tešíme, ministerstvá troch krajín, Rakúsko, Slovensko a Maďarsko podpisujú v Bratislave spoločnú deklaráciu o cezhraničnej ochrane ohrozeného dropa veľkého na trojmedzí. K tomu zdieľaný živý prenos.

Je to veľká vec, že sme našli spôsob ako spoločne zladiť ciele ochrany a prístupy vo všetkých troch krajinách a všetky tri krajiny sa zaväzujú o spoločnú ochranu populácie a veci sa nebudú riešiť rôznym prístupom. Ak by len jedna krajina vypadla, dropy by mali problém. V Rakúsku a Maďarsku totiž dropy z veľkej časti hniezdia (u nás menšia časť populácie), avšak zas na zimu prilietajú skoro všetky ku nám na Slovensko.

Táto deklarácia je o to dôležitejšia, že podľa najnovších údajov je populácia na trojmedzí jediná na svete, ktorá neubúda. Máme tak veľkú zodpovednosť za ochranu tohto druhu nielen na Slovensku.

Deklarácia zároveň ráta aj so spôsobmi ako nájsť priestor pre verejnosť ako pre miestnych obyvateľov priblížiť toto vzácne územie. Už dopredu sa tešíme na to ako sa budú jednotlivé body plniť a ako Bratislava a celé trojmedzie vynikne hodnotami, ktoré jej iné hlavné mesta a regióny okolo hlavných miest v Európe môžu závidieť.

Ďakujeme všetkým trom krajinám a osobitne sme radi, že podpis deklarácie sa odohráva práve na Slovensku a v Bratislave!

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Štátna ochrana prírody SR's post

St sep 20 , 2023
📢 ŠOP SR VÝZÝVA VLASTNÍKOV POZEMKOV A SAMOSPRÁVY K ODSTRAŇOVANIU INVÁZNYCH RASTLÍN 📢 🎋 Koniec leta a začiatok jesene je obdobie, kedy rozkvitajú zlatobyle. Ide o nepôvodné invázne druhy rastlín, ktoré sa na územie Európy rozšírili zo Severnej Ameriky. Štátna ochrana prírody vyzýva občanov, ktorí zaregistrujú výskyt tejto či iných […]

Mohlo by Vás zaujímať