Ako žijú vtáky na Oravskej priehrade: Breh zastavali búdy, ostrov vytápa. Ochranári chcú nový

Vodné vtáctvo na Oravskej priehrade doplatilo na stavbu čiernych stavieb. Pritom táto skupina vtáctva už desaťročia trpí neriešením problémov súvisiacich s reguláciou našich riek. Teraz hrozí, že sa na Orave opäť odsunie riešenie problémov, ktoré bolo aspoň trochu na obzore.

Viac ako dvesto čiernych stavieb na brehu priehrady zlikvidovalo mnoho biotopov, ktoré pôvodne slúžili aj pre hniezdenie vzácnych druhov. Nový ostrov, ktorý sa na Orave plánuje by mal tieto zničené biotopy nahradiť.

Rovnako by nový ostrov mal nahradiť zlikvidované ostrovy, ktoré zanikli v povodí Váhu pri jeho regulácii a stavbe vodných nádrží. Tieto škody, ktoré napáchala regulácia desaťročia neboli riešené, hoci rybár malý kvôli regulácii riek na Slovensku vyhynul úplne.

Vodné vtáky kvôli regulácii a dlhodobému neriešeniu zlého stavu biotopov často hniezdia na náhradných lokalitách, ktoré ale neboli vytvorené s cieľom kompenzácie stratených biotopov. Preto tieto náhradné lokality nie sú vždy optimálne pre hniezdenie vtáctva. Napríklad na Orave je Vtáčí ostrov (zvyšok návršia nad zatopenou obcou Slanica) umiestnený nízko a pri vyššom vodnom stave býva zatápaný na čo doplácajú tisícky mláďat.

Preto veríme, že úrady budú pri riešení petície, ktorá protestuje proti plánu na nový ostrov, zohľadňovať aj širšie súvislosti a fakty a desaťročia pretrvávajúce problémy ochrany prírody neostanú nevyriešené.


Na vode má vyrásť umelý vtáčí ostrov, rybári ho nechcú. Petičiari protestujú proti veľkej čajke, ostrov má však slúžiť iným druhom. Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Už 49 rokov patrí 5. jún životnému prostrediu, tento rok upriami našu pozornosť na obnovu ekosystémov. OSN, vyhlasovateľ svetové...

So jún 5 , 2021
Už 49 rokov patrí 5. jún životnému prostrediu, tento rok upriami našu pozornosť na obnovu ekosystémov. OSN, vyhlasovateľ svetového dňa, nás upozorňuje, že nemôžeme vrátiť čas. Ale môžeme  zasadiť strom, ozeleniť naše mestá, zakladať záhrady, meniť stravovacie návyky a čistiť rieky a pobrežia. Zdroj: https://www.enviroportal.sk/clanok/svetovy-den-zivotneho-prostredia-2021 #mladizaklimu #mladi #zaklimu #svetovydenzivotnehoprostredia autor správy a […]

Mohlo by Vás zaujímať