😕 NUŽ VERU NÁS VČERA ZAMRZELO, ŽE SPRÁVCA FB NEŠTÁTNYCH VLASTNÍKOV LESA NASADOL NA FB VLNU HOAXOV A DIV NÁS NEOBVINILI, ŽE SME ZDEFRAUDOVALI PENIAZE Z LIFE PROJEKTU NA ŽITAVSKOM LUHU. NO ALE PODĽA NÁS TAKÝTO POCIT ICH POST VYVOLÁVA, OBVINENÍM, ŽE SMA ZALOŽILI FIRMU KVÔLI ČERPANIU EU FONDOV.
☝️ Každopádne musíme rázne takéto dohady odmietnuť. Naozaj sme žiadnu firmu nezakladali, projektové aktivity vykonávame pod svojim vlastným menom a to ako Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Nepotrebujeme sa za nič skrývať. Aktivity realizujeme transparentne a aj to tak ostane.
🤷♂️ Akože radi by sme urobili radosť „Oddeleniu sprisahaní proti lesníkom“, ktoré asi v ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska nejaký ten mesiac funguje intenzívne, ale naozaj sme žiadne účelové firmy nezakladali. Takže žiaden bombastický objav sa u nás nekoná. História nášho združenia siaha do roku 1926, ďaleko pred tým ako vôbec niekto mohol tušiť, že nejaké eurofondy vzniknú. Navyše kvôli tomu, aby sme mohli Life projekty realizovať sa musíme pravidelne podrobiť auditu, takže ani náznak nejakého účelového konania fakt nepripadá do úvahy.
🐂 Do Life projektov sa zapájame len preto, lebo štát dlhodobo zlyhával v podpore farmárov, ktorí majú živočíšnu výrobu. Tá sa rušila, hospodárske zvieratá z krajiny mizli, chránené územia degradovali. V podstate iná možnosť na Slovensku ako obnoviť pastvu v niektorých územiach nebola, len sa do Life projektov zapojiť. A nik iný sa do ťažkej byrokracie Life projektov nehrnul. So založenými rukami sa na to ako miznú ohrozené druhy zo Slovenska ozaj pozerať nebudeme. Keby sa zapojili neštátni vlastníci cez napríklad pasienkové spoločenstvá ich členov, maximálne by sme ich verbálne podporili. Platí to aj do budúcna.
✍️ Ale zareagujeme aj na výzvu neštátnych vlastníkov, ktorí sa dožadujú aby sme im pomohli zmeniť prístup štátu. A to napríklad v tom, že podľa ich pocitu majú nerovný prístup k EU fondom, hoci by radi pomohli chráneným územiam. Rovnako ako my, aj neštátni vlastníci iste vedia, že štát je moloch a najlepšie ako zmeniť jeho prístup je ukázať pozitívny príklad ako sa to dá. Štát potom úspešné príklady okopíruje. To sa snažíme v našich Life projektoch, a presne to je ich účel. A rovnako môžu ukázať pekný príklad aj neštátni vlastníci. Do 4.10. je otvorená výzva na podávanie Life projektov. Najbližšie dni zverejníme zopár námetov aké projekty by do Life výzvy mohli podať neštátni vlastníci, aké by podľa nášho názoru mali šancu na úspech a reálne by chráneným územiam pomohli. Veríme, že neštátni vlastníci zdvihnú túto hodenú rukavicu, projekt napíšu a ukážu nám ako to ide. U Life projektov sa nedá vyhovárať na prístup štátu. O Life projektoch rozhoduje Európska komisia, čo vieme a budeme demonštrovať na mnohých úžasných Life projektoch, ktoré fantasticky pomohli lesným druhom a do ktorých boli zapojení aj štátni a neštátni vlastníci inde v EU.
Ak sa neštátni vlastníci do tejto výzvy nezapoja, potom by sa mali pýtať ich členovia ako to, že premeškali príležitosť, v ktorej mohli získať prostriedky na podporu svojim členom na aktivity o ktorých dlho hovoria, že ich chcú realizovať.
Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook