🇪🇺 UŽ 8.6.ROZHODNEME

🇪🇺 UŽ 8.6.ROZHODNEME. AJ O TOM, ČI PRÍRODA, OHROZENÉ DRUHY A CHRÁNENÉ ÚZEMIA NA SLOVENSKU A V EURÓPE DOSTANÚ ŠANCU.

🐦🐝 Rozhodneme o tom, či najohrozenejšie druhy ako sokol kobcovitý, krakľa, potápka červenokrká, či jarabica so svojimi smutne známymi osudmi na Slovensku prežijú, alebo nie. Ale aj o tom, či opeľovače dostanú viac priestoru pomáhať prírode a úrode na našich poliach a v našich sadoch. Rovnako aj o tom, ako vážne sa bude brať ochrana našich lesov v chránených územiach, vrátane národných parkov. Preto treba prísť 8.6. voliť!

⚖️ Aj o týchto témach rozhodujú europoslanci. Ich práca má na Slovensko výraznejší vplyv ako sa na prvý pohľad zdá. Obzvlášť v ochrane prírody, kde sa rozhodujúca časť národnej legislatívy odvíja od európskej.

Preto sme viaceré mimovládne organizácie a iniciatívy vypracovali sedem otázok o ochrane prírody (biodiverzity, klímy, poľnohospodárstva) a oslovili politické strany a kandidátov, aby sme podrobnejšie zistili ich názor na zelené témy, než ako ho uvádzajú vo svojich programoch. Budeme radi, ak vám odpovede strán a zhodnotenie ich programov a doterajšieho hlasovania v Europarlamente bude poradným hlasom:

http://vtaky.sk/stranka/359-Odpovede-kandidatov-na-europoslancov-na-nase-otazky-a-analyza-programov-politickych-stran-do-volieb-do-Europskeho-parlamentu.html

✅ Dobrou správou sú témy, kde sa politické strany zhodli v spôsoboch riešenia. Všetky strany, ktoré nám odpovedali, vnímajú ako problém úbytok pasienkov, lúk, v dôsledku nevhodne nastavenej poľnohospodárskej politiky. Podporujú spravodlivejšie a dostatočne odmenené podpory pre poľnohospodárov, ktorí udržujú tradičný ráz krajiny a hospodária šetrne s ohľadom na prírodu a vzácne druhy.

🚫 Zlou správou je, že je tu viacero tém, kde sú pohľady na riešenie problematiky diametrálne odlišné a to nielen podľa odpovedí, ale aj podľa programov politických strán. Témami, čo rozdeľujú, sú pokračovanie Zelenej dohody v dnešnom znení, pokračovanie v prijímaní opatrení na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy v dostatočnom tempe, či ochrana veľkých šeliem.

❗️Rozhodovať o europoslancoch a tým aj o ochrane prírody a podpore vidieka bude každý hlas. Preto treba prísť voliť!

Nečakajte odporúčanie, koho voliť. Toto zhodnotenie vám snáď pomôže vybrať si kandidátky a kandidátov, ktorí sú blízki vašim hodnotám.

Ďakujeme, všetkým, ktorí prídete voliť a želáme šťastnú ruku pri výbere kandidátov. A zároveň ďakujeme organizáciám a iniciatívam, s ktorými sme sa podieľali na vypracovaní otázok a to: SOS/BirdLife Slovensko, Greenpeace Slovensko, Iniciatíva My sme les, Ochrana dravcov na Slovensku, Inštitút ochrany prírody Banská Bystrica

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

O ČO KRATŠIE TAKMER POSLEDNÝ PRIŠELEC ZO ZIMOVÍSK NA SLOVENSKU TRÁVI HNIEZDNE OBDOBIE, O TO VÝRAZNEJŠÍ JE JEHO ZJAV A PREJAV

St jún 5 , 2024
O ČO KRATŠIE TAKMER POSLEDNÝ PRIŠELEC ZO ZIMOVÍSK NA SLOVENSKU TRÁVI HNIEZDNE OBDOBIE, O TO VÝRAZNEJŠÍ JE JEHO ZJAV A PREJAV. Červenák karmínový patrí medzi najvýraznejšie sfarbené vtáčie druhy u nás. Preto je aj obľúbeným cieľom medzi birdwatchermi a jeho hniezdiská okolo Oravskej priehrady sú každoročnou povinnou zastávkou pre mnohých […]

Mohlo by Vás zaujímať