𝟯. adventné 𝗼𝗸𝗶𝗲𝗻𝗸𝗼 | 𝗦𝗽𝗼𝘇𝗻𝗮𝗷 sústavu 𝗡𝗔𝗧𝗨𝗥𝗔 𝟮𝟬𝟬𝟬 Do sústavy Natura 2000 patria aj desiatky druhov hmyzu, medzi nimi je aj seve…


𝟯. adventné 𝗼𝗸𝗶𝗲𝗻𝗸𝗼 | 𝗦𝗽𝗼𝘇𝗻𝗮𝗷 sústavu 𝗡𝗔𝗧𝗨𝗥𝗔 𝟮𝟬𝟬𝟬

Do sústavy Natura 2000 patria aj desiatky druhov hmyzu, medzi nimi je aj severský druh vážky s názvom š̼i̼d̼l̼o̼ ̼r̼a̼š̼e̼l̼i̼n̼n̼é̼.

✳️ Telo má dlhé asi 7 cm a vyskytuje sa iba v chladnom pásme Európy a Severnej Ameriky.
✳️ Je typické svojou červenohnedou farbou so svetlými, vyblednutými škvrnami na hrudi a zadočku.
✳️ Samci aj samičky sú veľkosťou podobní, odlišujú sa najmä sfarbením. Samičky sú gaštanovejšie, pôsobia hnedožltým dojmom.
✳️ Pre svoj život potrebuje lokality s plávajúcimi porastmi rašelinníka, ostríc a sitín.
✳️ Samci intenzívne reagujú na prítomnosť ďalších jedincov a pri „naháňačkách“ vzduchom sa súperi môžu vzdialiť od svojej lokality až na desiatky metrov.
✳️ Dospelé jedince môžeme vidieť najmä v letných mesiacoch, ako rýchlo poletujú okolo otvorených vodných očiek alebo jazierok v rašeliniskách v Chránená krajinná oblasť Horná Orava.
So Štátna ochrana prírody SR sa na tomto území chystáme zabezpečovať čo možno najlepší prístup k manažmentu biotopov rašelinísk. Dosiahneme to aj vďaka dokončenej výstavbe manažmentového centra v Námestove.
Viac o projekte sa dozviete na našom webe >> www.prirodaprevsetkych.sk
.
💚 Projekt Príroda pre všetkých je podporený EÚ v rámci LIFE Programme a zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstvo životného prostredia SR.
#prirodaprevsetkych #lifeipnatura2000 #lifepriroda #EUBiodiversity #LIFEprogramme #Natura2000 #LIFEproject Autor správy a foto Chránená krajinná oblasť Horná Orava on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🙌🏻Ničnerobenie v lesoch podporuje prirodzený chod vecí v prírode. Živiny z mŕtvych stromov sa vracajú do pôdy a les ich vďaka my...

Ut dec 5 , 2023
🙌🏻Ničnerobenie v lesoch podporuje prirodzený chod vecí v prírode. Živiny z mŕtvych stromov sa vracajú do pôdy a les ich vďaka mykoríze zdieľa s ostatnými rastlinami. 🌿To je však možné iba vtedy, keď ľudia svojou činnosťou nenarúšajú prirodzené fungovanie lesov. 💚Pomôž zachrániť prirodzené lesy na kupsisvojstrom.sk Autor správy a foto […]

Mohlo by Vás zaujímať