ℹ TLAČOVÁ SPRÁVA- DOHĽADÁVANIE MEDVEĎA NAD OBCOU STRÁŇAVY BOLO UKONČENÉ Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR dnes ukončil pá…

ℹ TLAČOVÁ SPRÁVA- DOHĽADÁVANIE MEDVEĎA NAD OBCOU STRÁŇAVY BOLO UKONČENÉ

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR dnes ukončil pátranie po zranenom medveďovi, ktorý včera v lese zaútočil na mladého muža zo Žiliny. Po takmer dvoch dňoch dohľadávania v ťažko dostupnom teréne a na základe sledovanej stopy, členovia zásahu konštatovali ľahšie poranenie. Medveď sa utiahol do hustého porastu v okolí vrchu Suchárová a nie je predpoklad, že sa priblíži k intravilánu. K útoku došlo v jeho prirodzenom prostredí, nešlo teda o synantropného jedinca.

Na dohľadávaní zraneného jedinca sa zúčastnili členovia Zásahového tímu ŠOP SR Ponitrie spolu s členmi miestneho Poľovníckeho združenia Ostredok. Stopu pomáhali sledovať štyri poľovne upotrebiteľné psy vrátane 2 farbiarov, západoslovenskej lajky a slovenského kopova. Psy na lokalite našli viacero jedincov medveďa hnedého, avšak zranený medveď sa stiahol do svahovitého ťažko dostupného terénu.

Na základe sledovanej stopy Zásahový tím ŠOP SR vyhodnotil, že medveď utrpel len ľahšie poranenia. Medveď bol vyrušený vo svojom prirodzenom prostredí, pričom lokalita sa nachádza v územnej pôsobnosti Správy Národný park Malá Fatra. Nešlo o synantropného jedinca a nie je predpoklad, že bude predstavovať nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov.

Opatrnosť v lesnom teréne s výskytom medveďa hnedého je však vždy na mieste a ŠOP SR pravidelne uverejňuje zásady správania sa v takomto prostredí. V prípade turistiky odporúčame návštevníkom držať sa turistických chodníkov a na svoju prítomnosť upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom. Zároveň je dôležité obmedziť svoj pohyb v horskom prostredí pri zhoršenom počasí, pred svitaním alebo za súmraku, a vyhýbať sa miestam s obmedzeným rozhľadom a hustou vegetáciou, kde medvede často odpočívajú.

Autor správy a foto Štátna ochrana prírody SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Nevoľnosť turistu pri Popradskom plese

Ne mar 31 , 2024
Nevoľnosť turistu pri Popradskom plese Dňa 31.3.2024 na poludnie bola HZS požiadaná o pomoc pre 70-ročného turistu zo Slovenska, ktorý sa nachádzal v Horskom hoteli Popradské pleso a po námahe z turistiky pociťoval nevoľnosť. K pacientovi okamžite smerovali záchranári HZS zo Starého Smokovca, ktorí ho po príchode vyšetrili a následne […]

Mohlo by Vás zaujímať